W tym tygodniu rozpoczyna się większość lig w Europie, w tym polska Energa Basket Liga. Przyglądamy się gdzie w nadchodzącym sezonie zagrają reprezentanci Polski, którzy wywalczyli ósme miejsce na ostatnich mistrzostwach świata w Chinach.
Łukasz Koszarek (Stelmet Enea BC Zielona Góra)
Filar i kapitan Stelmetu. W klubie od 2013 roku, zdobył z nim cztery mistrzowskie tytuły. W ubiegłym roku jego rola nieco się zmieniła – nie zaczynał meczów w piątce, ale dobrze odnalazł się jako drugi rozgrywający. Dawał cenne zmiany, potrafił uspokoić grę. Stelmet zakończył jednak rozgrywki bez medalu, co zostało przyjęte w Zielonej Górze jako duże rozczarowanie. Na ławce trenerskiej Igora Jovovicia zastąpił doświadczony Żan Tabak. Chorwat pewnie będzie wykorzystywał Koszarka w podobny sposób jak jego poprzednik. Przed najbardziej doświadczonym zawodnikiem reprezentacji Polski kolejny intensywny sezon – zielonogórzanie będą rywalizowali w dwóch ligach: EBL i VTB.
A.J. Slaughter (Real Betis Baloncesto)
W zeszłym sezonie zdobył mistrzostwo Francji z ASVEL Lyon-Villeurbanne i był ważnym elementem drużyny (grał średnio przez 23 minuty i zdobywał 11 punktów w meczu). Przed mundialem zamienił ligę francuską na hiszpańską. To zaskoczeniem nie jest, ponieważ ACB to najsilniejsza krajowa liga w Europie, jednak wybór klubu może zaskakiwać, bowiem Real Betis to beniaminek. Pewnie zdecydował fakt, że 32-letni obwodowy będzie jednym z liderów zespołu.
Kamil Łączyński (WKS Śląsk Wrocław)
Ostatnie dwa sezony były dla niego bardzo udane – zdobył dwa mistrzostwa z Anwilem Włocławek, a w 2018 roku został wybrany MVP finałów EBL. Nieoczekiwanie po zakończeniu rozgrywek klub z niego zrezygnował. Łączyński miał oferty z Niemiec i Rumunii, jednak ważniejsze były dla niego przygotowania do mistrzostw świata (jeden z klubów z Bundesligi chciał, żeby wziął udział od początku przygotowań). Ostatecznie wylądował w Śląsku – beniaminku ekstraklasy. Trener Andrzej Adamek widzi w nim jednego z liderów.
Mateusz Ponitka (Zenit Petersburg)
Po roku spędzonym w Lokomotiwie Kubań, Ponitka został w Rosji, ale zagra w mocniejszym klubie. Zenit został zaproszony do Euroligi i Mateusz po raz trzeci zagra w najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach (po raz pierwszy w klubie z zagranicy). 26-latek świetnie spisał się na mistrzostwach świata, a dobry sezon w barwach Zenita może pomóc mu wspiąć się schodek wyżej w karierze (może do wymarzonej NBA?).
Karol Gruszecki (Polski Cukier Toruń)
To będzie jego trzeci sezon w Toruniu. Na razie zdobył z Polskim Cukrem brązowy i srebrny medal, brakuje więc tego najważniejszego. 30-letni rzucający obrońca u poprzednich trenerów grał dużo i powierzane mu były istotne zadania. U Sebastiana Machowskiego powinno być podobnie. Na mistrzostwach świata nie grał wiele, ale miał dużą konkurencję. W lidze jest jednym z najlepszych Polaków.
Adam Waczyński (Unicaja Malaga)
Kapitan reprezentacji Polski zadomowił się w Maladze. To będzie jego czwarty sezon w tamtejszej Unicaji (a szósty w Hiszpanii – wcześniej grał w Rio Natura Monbus). Kolejny raz będzie rywalizował na dwóch frotnach – w ACB i Eurocupie. W tych drugich rozgrywkach zmierzy się m.in. z Arką Gdynia. "Waca" nie zawsze wychodzi w pierwszej piątce swojego zespołu, ale wielokrotnie udowadniał, że potrafi wziąć na siebie ciężar zdobywania punktów.
Michał Sokołowski (Anwil Włocławek)
Wydawało się, że "Sokół" w końcu wyjedzie za granicę, ale trafił do zespołu mistrza Polski. Jak sam przyznał chce w końcu zdobyć tytuł, bo na razie wywalczył "tylko" srebrny medal z Rosą Radom. Dodatkowo będzie miał szansę pokazać się na arenie europejskiej – Anwil drugi raz z rzędu zagra w Lidze Mistrzów FIBA. W zeszłym sezonie Sokołowski reprezentował Stelmet, z którym zajął czwarte miejsce w lidze. Być może po dobrym sezonie, trafi do mocniejszej ligi.
Aaron Cel (Polski Cukier Toruń)
32-latek w swojej karierze grał w lidze francuskiej, Eurocupie i Eurolidze. Być może teraz zagra z Polskim Cukrem w Lidze Mistrzów FIBA (torunianie powalczą w eliminacjach z Kauhajoenem Karhu z Finlandii). W Twardych Piernikach gra od 2017 roku i jest bardzo zadowolony z gry w klubie. Lider zespołu w dwóch ostatnich latach i w najbliższym nic się w tej kwestii nie zmieni.
Aleksander Balcerowski (CB Gran Canaria)
W zeszłym sezonie zagrał dziesięć meczów w pierwszym zespole Gran Canarii – sześć w Eurolidze i cztery w ACB. Tym razem jego zespół nie wystąpi w Eurolidze, ale 19-latek powinien dostać zdecydowanie więcej szans na grę. Po sezonie Olek planuje wziąć udział w drafcie i wydaje się, że ma największe szanse, żeby być kolejnym po Marcinie Gortacie Polakiem w NBA.
Adam Hrycaniuk (Arka Gdynia)
"Bestia" był jednym z bohaterów okna transferowego w EBL. Przeszedł ze Stelmetu do Arki i po sześciu latach wrócił do Gdyni. Przyznał, że jest bardzo zadowolony z tego transferu, a trener Przemysław Frasunkiewicz ma pomysł jak odpowiednio wykorzystać jego atuty. Na turnieju w Chinach Hrycaniuk pokazał się z dobrej strony. Teraz będzie mógł potwierdzić formę w EBL i Eurocupie.
Damian Kulig (Polski Cukier Toruń)
Kolejny zawodnik Polskiego Cukru. Po niespełna trzech latach w Turcji, na początku tego roku wrócił do Torunia, w którym ma dom. Organizacja w zespole jest bardzo dobra, dlatego nie zdziwimy się, jak Damian będzie w nim występował do końca kariery. Najbliższy sezon będzie dla niego pierwszym pełnym w Twardych Piernikach. Na jego barkach będzie ciążyć duża odpowiedzialność, ale już w ostatnich rozgrywkach udowodnił, że potrafi sobie z nią radzić.
Dominik Olejniczak (Florida State Seminoles)
23-latek uczy się w college'u w USA. Pochodzi z Torunia i nie zdziwimy się, jeśli w przyszłości także zagra w Polskim Cukrze. Jego prawdziwa kariera rozpocznie się dopiero po zakończeniu szkoły, ale to, że na razie gra w NCAA nie świadczy o nim źle. Podobną drogę w przeszłości przechodzili m.in. Maciej Zieliński, Michał Ignerski czy Karol Gruszecki. Wszyscy podkreślili, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych, to nie tylko szkoła koszykówki, ale także życia. Dominik ma dobre warunki fizyczne i ma szansę na zrobienie dużej kariery. Ściskamy kciuki.
Następne
88 - 76
Francja
82 - 69
Polska
91 - 96
Hiszpania
54 - 95
Francja
87 - 90
Polska
93 - 85
Włochy
107 - 96
Grecja
100 - 90
Finlandia
94 - 88
Czechy
86 - 94
Włochy
94 - 86
Chorwacja
86 - 94
Polska
102 - 94
Litwa
85 - 79
Czarnogóra
88 - 72
Belgia
86 - 87
Francja
96 - 69
Polska
88 - 77
Izrael
88 - 67
Holandia
56 - 90
Włochy
69 - 90
Grecja
90 - 85
Ukraina
71 - 106
Niemcy
82 - 88
Słowenia
87 - 70
Bośnia i Hercegowina
73 - 81
Czarnogóra
odwołany
Rosja
80 - 89
Belgia
69 - 72
Hiszpania
78 - 89
Serbia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.